כמה הערות בשולי מחאת הדיור

מאבק למען זכויות איננו מותנה בפרטים שנהנים מן הזכויות האלה

אין באמת סיבה להתייחס ברצינות לטור דיעה של אראל סג"ל, אך הסנטימנט שהוא מביע בסופו חוזר על עצמו בצורות שונות והקשרים שונים וזו הזדמנות לא גרועה בהרבה מאחרות להתייחס אליו. סג”ל כותב:

האנשים שדורשים קיום בכבוד, להחזיר לעם את המדינה, דורשים באותו מקום גם את זכותם להחרים חלקים אחרים בעם. אחלה ערבות הדדית.”

נניח לשגיאה העובדתית, שבוודאי איננה מקרית, בצביעת כל מוחי הדיור כשמאלנים התומכים בחרם על התנחלויות. תפיסה סוציאל-דמוקרטית, כמו גם תפיסה ליברלית או הומניסטית, אינן תלויות בסוגיות פרסונליות. המאבק למען דיור בר-השגה נלחם גם למענו של הגזען והבור משכונת ג’סי כהן בחולון, שהתראיין במבט ודיבר נגד ה”אתיופים” וה”רוסים” שמקבלים דירות בחינם. המאבק למען זכויות של אסירים איננה משום חיברה יתירה לרוצח זה או אחר, או מתוך רחמים על מחבל אכזר. ביקורת על השמאל מרבה לשגות בסוגייה זו, מבלי להבין שהתפיסה הערכית המוקה של זכויות אדם תקיפה גם כאשר אינדיבידואל ספציפי עושה כל שביכולתו כדי לשכנע שהוא איננו ראוי לזכויות הללו. התפיסה הערכית הרחבה איננה קשורה לחיבה אישית. כיוצא בזה, אלה המחרימים מוצרי התנחלויות (ואזכיר שוב שאינני בהם, עוד לפני שנחקק החוק), אינם מחרימים פרטים ואין במעשים שלהם משום אמירה על המתנחלים כבני-אדם. לכן, טעות לראות בזה כשל של ערבות הדדית. המחרימים מבטאים את המחאה שלהם כנגד מישטר הכיבוש שנשען על שלילת זכויותיהם של פלסטינים. במקרה, המתנחלים תומכים בעמדה הזו, אך אם מחר המתנחל יעבור לתל אביב, וימשיך להחזיק באותן דיעות, הוא לא ייתקל בשום חרם או מדיניות מפלה. אין כאן החרמה של “חלקים בעם”. יש כאן נסיון עילג לדה-לגיטימציה למחאה סוציאלית. אפשר לתהות למה.

 

אם תרצו

מהלך דומה, נראה לי, נקטו “אם תרצו” כשהגיעו למאהל בשדירות רוטשילד, והחליטה לפרוש ממנו בשלב מוקדם, כי השמאל הרדיקלי והקרן החדשה לישראל עומדים מאחוריו. על הדרך הם גם ניגחו את השמאל הלאומי [נעיר בהערת אגב שאנחנו ממשיכים להתקשות להבין כיצד “אם תרצו” מתעקשת על הגדרתה כארגון מרכז, אם אפילו “שמאל לאומי” איננו לגיטימי בעיניה]. אני חושד שמישהו חשב שזה יגדע את המחאה באיבה, בעוד שכעת מסתמן שמוטב היה להם לחכות לפחות להפגנה הגדולה במוצ”ש, להיטיב להתערות בקרב המוחים לפני שהם מתפלגים מהם. אולי, ודבריי הם השערה בלבד, הם גילו שמונעים מהם להשתתף בתהליך קבלת ההחלטות ומשראו שהם לא יוכלו למנף את המחאה הזו למטרותיהם, הם החליטו שמוטב לפרוש באמירה כזו. כזכור, רונן שובל, יו”ר “אם תרצו” הכה על חטא משום שלא הצליח למנף את מחאת המילואימנקים נגד אולמרט להתנגדות לנסיגה בגדה.

 

ההקשר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני

שמעתי שני כיוונים מרתקים לתיאוריות קונספירציה הקושרות בין המאבק לסכסוך הישראלי-פלסטיני: מימין טוענים שהמחאה מלכתחילה אורגנה על-ידי השמאל כדי להסיט את תשומת-הלב הציבורית מהסוגייה הפלסטינית עד ספטמבר, כמו מכינים מארב למדינה. משמאל, חוששים שנתניהו ייזום מתקפה באיראן/בלבנון/בעזה כדי להסיט את הביקורת על הדיור. הטענה הימנית מסתכל על האירועים שהיו בחדשות קודם המחאה, והטענה השמאלית מביטה אל עבר אירועים שטרם התרחשו. לשתיהן אין על מה לסמוך.

 

בניית המעונות

על-פי הדיווחים, היום בבוקר נתניהו יודיע במסיבת עיתונאים על הטבות לסטודנטים ולצעירים, כולל יוזמה לבניית מעונות. יש החוששים שזהו נסיון לפלג בין המחנות השונים המוחים, כדי להחליש את המחאה. מימד כזה בהחלט מסתבר, אלא שהוא מימד לטווח קצר בלבד. המחאה הזו אולי – ויש להדגיש את ה”אולי” הזה ככל האפשר, כי הסיכוי הגלום בו הוא קטנטן – אולי מאיימת על יציבות ממשלתו של נתניהו. היא איננה מאיימת, נכון לעכשיו, על יציבות הסדר הכלכלי בישראל. בטווח הארוך, פרוייקט מעונות הוא מתנה נחמדה ליזמים וקבלנים כלשהם, ולא פתרון למצוקת דיור. בעיית הדיור איננה מוגבלת לסטודנטים ואין שום סיבה לנסות לפתור אותה בהקשר של הקמפוס. לכן, החשיבות של המהלך היא פחות בפילוג המחאה, ויותר בשמירה על הסדר הקיים, מינוף המחאה לקידום פרוייקטים שישמחו כמה קבלנים, והסרת אחריות המדינה לבעיות רווחה.

 

השלכות כלכליות

הנקודה האחרונה איננה פרשנות מרחיקת-לכת של מרקסיסט הזוי ששונא את נתניהו. נתניהו אומר את הדברים מפורשות:

"אנשים בארץ מתפרנסים היום טוב, אבל בסוף החודש לא נשאר להם כלום. למה? הסיבה העיקרית היא שדברים עולים יותר בארץ. למה יוגורט בארץ עולה יותר? במקום שאין תחרות, המחירים גבוהים. המחירים הכבדים ביותר זה לא היוגורט, לא הגבינה אלא מחירי הדיור ושם נצטרך לפתוח את הקרטל הממשלתי", אמר נתניהו.

נתניהו קושר לא רק בין מחאת הקוטג’ למחאת הדיור, אלא גם לפתרונות שהוא מציע, כפי שאמרתי בפוסט הראשון שכתבתי בנושא. נאמר שהמחאה תמשיך (וצריך לציין כאן שהמוחים מפגינים תעוזה ונחישות ראויים להערכה, שמבטלים את דבריי הראשונים כאילו זו פרודיה על תחריר), ותביא לידי כך שלנתניהו לא תהיה ברירה אלא להתפטר וללכת לבחירות. האם יש סיכוי שמפלגה עם אג’נדה סוציאל-דמוקרטית אמיתית תעלה לשלטון? אין טעם להפיל את נתניהו בשביל עוד ממשלה שתהיה קואליציה של ליכוד / קדימה / עבודה / ש”ס / ישראל ביתנו, גם אם דימויי האלונקה שלו מעוררים חשק גדול להוכיח לו מה קורה כשראש-ממשלה מדמה את הממשלה שלו לפצוע בשטח. אם נתניהו יוחלף בלבני, לפיד או אפילו שלי יחימוביץ, לא יהיה זה סופו של הסדר הכלכלי הקיים בישראל. באופן ציורי אפשר לומר שהקולות שיעלו מההפגנות צריכים להיות כאלה שלא רק ל”ישראל היום” יהיה לא נוח להדפיס, אלא גם ל”מעריב”.

ההפגנות מרשימות, ולהישגים ממשיים דרוש אורך-רוח. התפטרות של שר אוצר או ממשלה הם צעד סמלי שלא ישנה דבר. ואילו “פתיחת הקרטל הממשלתי” לא תהיה בגדר סמל בלבד, אלא הרבה יותר מזה, שינוי מבני של שוק הדירות, ולרעה. אלה שני דברים מיידיים שעומדים על הפרק ויש לזכור זאת.

עופר עיני – הביתה!

יו”ר ההסתדרות הרפואית הודיע שהוא שובת רעב וצועד לירושלים. הרופאים המתמחים הפגינו יחד עם אנשי האוהלים. הרפתנים חסמו כמה צמתים, במחאה על הורדת מחיר החלב הגולמי. צביקה בשור התחיל לארגן בפייסבוק קריאה לשביתה כללית באחד באוגוסט. בתוך כל זאת, לא נשמע קולו של מזכ”ל ההסתדרות, ולמיטב ידיעתי גם לא אף-אחד אחר מן ההסתדרות. מנהיג עובדים שנדם ברגע שכזה, חייב ללכת הביתה.

סרגל ראשי: אודות | מקרי | משנתי | קשר | תגובות | תגיות | תולדות | תפוצה

2 מחשבות על “כמה הערות בשולי מחאת הדיור

  1. 🙂 לא רציתי להרחיב את הציטוט יתר על הנדרש, אבל כנראה שקיצצתי יותר מדי, אם אפשר היה להבין את זה ככה.
    אגב, שמעתי גם מישהו שאומר את זה, אבל אני לא קונה. זכותם של שמאלנים להפגין גם על עניינים חברתיים בתוך המדינה שלהם (כל עוד זה לא נעשה מתוך התנגדות לסוגייה הפלסטינית, או מתוך רצון שזה יבוא על חשבונה). ותודה – כמו תמיד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s